Ik zou eigenlijk eind vorig jaar al naar Kraftwerk gegaan zijn, toen ze optraden in AFAS Live. Helaas werd ik op het laatste moment ziek. Gelukkig kon ik een goede vriend last-minute blij maken van mijn kaartje. Die stuurde heel lief allemaal filmpjes en foto’s, maar dat maakte de FOMO alleen maar erger. Maar ik kreeg sneller dan verwacht een herkansing, want gisteravond stonden de muziekpioniers in het Klokgebouw in Eindhoven, waarmee Kraftwerk altijd een bijzondere band gehad heeft. De stad van Philips (het label waarop hun debuutalbum uitkwam in 1970), die bekendstaat als design-, technologie- en elektronicacentrum. De match met innovatie en minimalisme is voelbaar. Dertien jaar geleden zag ik het viertal er een legendarisch concert geven in het Evoluon, en in 1993 was ik erbij in De Oosterpoort in Groningen.
Beeld speelt altijd al een belangrijke rol bij de concerten van Kraftwerk, maar tijdens deze tour is er extra veel aandacht voor de visuals. Daarbij kreeg ook het Evoluon een prominente plek. Het is allemaal lastig vast te leggen, maar ik heb een poging gedaan met deze foto’s, waarin ‘klassiek’ beeld en nieuwe elementen elkaar afwisselen. Mijn video’s zijn helaas te groot om hier te plaatsen, maar kun je wel bekijken op mijn Facebook-pagina).
Een bijzonder moment was er, toen het nog als enige overgebleven originele Kraftwerk-lid Ralf Hütter (die in augustus 80 wordt) zich rechtstreeks tot het publiek richtte. Hij wees op zijn ‘levenslange’ vriendschap met Ryuichi Sakamoto, die ons drie jaar geleden ontviel. Daarna speelde hij diens Merry Christmas Mr. Lawrence, wat overging in een van mijn persoonlijke favorieten: Radioactivity.
Verder kun je veel zeggen en schrijven over een concert van Kraftwerk, maar is dat toch vooral iets wat je moet ondergaan. Je moet die bassen door je middenrif voelen gaan en je broekspijpen voelen wapperen
. Ik heb er in elk geval weer intens van genoten!